Emocije i osjećaji

Emocije i osjećaji nam skreću pozornost na ono što je važno, te kanaliziraju energiju da se to ostvari. Postoje razne  klasifikacije osjećaja i emocija. Klasifikaciju koju ću ja koristiti preuzeo sam s: unmixemotions.mystrikingly.com/.

Kao što printeri s 3 osnovne boje stvaraju cijelu paletu boja, tako od 4 osnovna osjećaja miješanjem nastaju svi ostali. Četiri osjećaja su ljutnja, strah, tuga i radost. 

Osjećaj koji traje dulje od 3 minute je emocija. Osim u trajanju, razlika između emocije i osjećaja je što nam osjećaj daje informaciju o tome što je sada, te u kojem smjeru djelovati, dok nam emocija govori da alati s kojim raspolažemo tj. naša unutarnja struktura, nije adekvatna da se nosi s trenutnom situacijom. Emocija nam ukazuje na mjesto koje zahtjeva transformaciju. 


Nema negativnih osjećaja. Svaki osjećaj nam koristi jer u sebi nosi informaciju i energiju.  

Strah nam govori da se događa nešto novo i nepredvidljivo, te nam daje energiju za budnost.

Ljutnja nam pomaže u kretanju prema novom. Ona u sebi nosi energiju za ostvarenje cilja. 

Tuga nam ukazuje na potrebu da se povežemo, što sa samima sobom ili drugima, sa sobom nosi energiju koja je potrebna za to.  

Radost nam daje priliku da se otvorimo kreativnosti. To je energija koja ide uz svaku kreativnu radnju. Dovoljno je pogledati djecu dok se igraju, iz njih pršti energija.

Osim ova četiri osjećaja postoji stanje tuposti. To je stanje u kojemu nema kretanja energije. To je stanje čistog preživljavanja. Tu se isključuju svi sustavi, tijelo se pravi mrtvo, dok ne prođe opasnost. Da bi se izašlo iz ovog stanja, potebno je početi osjećati. 

Osoba koja je očistila svoju emotivnu razinu, neće doživljavati emocije, već samo osjećaje. Razlog tomu je što je emocija nastala kao alat pri preživljavanju. Dijete nema dovoljno svjesnosti o sebi, pa ne može koristiti slobodno svoje resurse, već mu je potrebna odrasla osoba koja će mu pomoći u tome. Pošto su takve osobe u modernom društvu rijetke, dijete miješa svoje emocije pri čemu se njihovi energetski smjerovi isprepliću i poništavaju. Tako dijete biva poslušno i mirno, te ne stvara probleme svojim odgajateljima. Djetetovi energetski resursi se tako sputavaju, jer umjesto da se energija koristi za kreativno izražavanje, ona se gomila u miješanim emocijama. To rezultira time da se strukture, u koje se na ovaj način gura energija, u nekom periodu života moraju raspasti, što može dovesti do kojekakvih životnih kriza.

Uzmimo na primjer krivnju. Ona je mješavina ljutnje, straha i tuge. Ako ne razvrstamo ovu emociju ostajemo u stanju blokade. Kažemo da nas krivnja izjeda. Kako svaka emocija u sebi nosi energiju i informaciju za razrješenje, trebamo razvrstati i osvijestiti svaku emociju od kojih se ona sastoji i krivnja će nestati. 

Recimo da se osjećamo krivima što smo prevarili partnera. Razlaganjem emocije na osnovne, mogli bi doći do svjesnosti da smo tužni što nismo povezani s osobom koju volimo, ali i da smo napravili to što samo napravili, jer nam je nedostajalo povezanosti.  Pogledamo li u strah, možda ćemo osvijestiti da smo to napravili jer nas je bilo strah usamljenosti, a sada nas je strah da će nas partner ostaviti pa nas je još više strah. Ljutnja će nam možda reći da smo to učinili jer smo bili ljuti na partnera, a sada smo ljuti na same sebe. Možda dobijemo ukupni doživljaj da smo htjeli kazniti partnera a u biti smo kaznili sebe. Možemo tada u svakoj emociji tražiti uputu za smjer budućeg djelovanja. Tuga će nam možda reći da želimo više povezanosti u partnerskom odnosu. Strah će nam možda reći da moramo biti oprezni i precizni pri komunikaciji s partnerom ali i s drugim ljudima, ljutnja će nam pomoći da se suočimo s partnerom te mu kažemo koje su naše spoznaje, a on će nas možda ostaviti. 

Ako tijekom ovog procesa svakoj emociji damo priliku da bude, da je osjećamo u potpunosti i usvojimo informacije koje one nose, struktura koja nas je navela na prevaru će biti razotkrivena i njen utjecaj na nas će biti drastično smanjen. Osoba koja je ovako razložila svoju krivnju, bit će puno slobodnija ali i vjernija u partnerskom odnosu.  


Vrste miješanih emocija:

Imamo emocije koje su mješavina 2, 3 i 4 osnovne emocije


Mješavine dviju emocija

Miješanjem straha i ljutnje dobivamo: histeriju, agresiju

Miješanjem straha i tuge stvaramo: izolaciju, očaj, beznađe, bespomoćnost, usamljenost

Miješanjem radosti i straha stvaramo: znatiželju, uzbuđenje, bezobzirnost, nepažnju 

Miješanjem ljutnje i radosti stvara se: radost se kada netko drugi osjeća bol ili gubi, mazohizam

Miješanjem tuge i radosti stvaramo: nostalgiju, sentimentalnost, melankoliju


Mješavine triju emocija 

Kada miješamo ljutnju, tugu i strah, stvaramo iskustva kao što su: ljubomora, sram, krivnja, ogorčenost, nedostatak samopoštovanja

Kada miješamo ljutnju, tugu i radost, stvaramo iskustva kao što si: inat, osveta 

Kada miješamo strah, tugu i radost, stvaramo iskustva poput: zavisti, samosažaljenja, inferiornosti, manipulacije

Kada miješamo ljutnju, strah i radost, stvaramo iskustva kao što su: pohlepa, superiornost


Miješanjem četiri emocije zajedno uzrokuje: izgaranje, emocionalnu paralizu, psihički slom

Malo drukčiji pogled koji vam može dati dublji doživljaj tematike možete pogledati u videu ispod.